vrata2020

Vonkajšie žalúzie LOMAX sú postavené na funkcii efektívneho pasívneho chladenia interiéru

Vonkajšie žalúzie LOMAX sú postavené na funkcii efektívneho pasívneho chladenia interiéru

Späť
Štítky:

Extrémne letné teploty nemusia nutne znamenať neznesiteľné teplo v byte či kancelárii. Riešením je využitie vonkajších žalúzií, ktoré utlmia až 94 % tepelnej energie. Fungujú aj ako prvok pasívneho chladenia, keď efektívne bránia prehrievaniu interiéru.

Extrémne tropické leto

 • Podľa štúdie európskeho programu Copernicus bol tohtoročný jún celosvetovo vôbec najteplejším v celej histórii meraní. Teplotu pritom meteorológovia zaznamenávajú od roku 1880.
 • Podobne na tom bola aj Slovenská republika, podľa údajov Českého hydrometeorologického ústavu bol totiž tento rok v júni prekonaný doteraz rekordný rok 2003, keď priemerná teplota bola o 1,3 °C vyššia.
 • Nielen v období veľkých horúčav sú preto ideálnym prvkom pre nastolenie optimálnej klímy v domácnosti či kancelárii vonkajšie žalúzie. Okrem samotného zatienenia totiž oplývajú aj funkciou pasívneho chladenia, čím zabraňujú prehrievaniu interiéru.
 • Spoľahlivo tak v celej rade prípadov nahradia klasickú klimatizáciu, ktorá predstavuje nielen vysokú investíciu, ale aj vysušuje vzduch v miestnosti. Pri neopatrnom používaní potom môže spôsobiť aj nepríjemnosti v podobe nádchy či letnej angíny.
IMG_7495
IMG_7495

Podstata pasívneho chladenia

 • Kľúčovým prvkom pasívneho chladenia aj vonkajších žalúzií LOMAX je ich schopnosť maximálneho zatienenia. Zatvorené totiž zadržia až 94 % tepelnej energie. Nakoniec sú tak skoro 10x účinnejšie ako žalúzie vnútorné.
 • Vnútorné žalúzie síce vytvoria tieň, väčšinu tepla však pustia cez sklo do interiéru, ten sa tak potom prehrieva. Z hľadiska samotnej teploty hovoria štatistiky o tom, že vonkajšie žalúzie môžu teplotu v miestnosti znížiť až o 10 stupňov.
 • Práve eliminácia možného prehriatia miestnosti je hlavnou podstatou funkcie pasívneho chladenia u žalúzií. Vďaka tomu, že je daná miestnosť v celkovom tieni, sa tak zároveň neohrieva napríklad jej vybavenie a užívateľ môže aj bez použitia aktívnych chladiacich prvkov dosiahnuť v interiéri tzv. tepelnú pohodu.
 • V prípade využitia dlažby v horúcich letných mesiacoch používatelia navyše ocenia, že pri zatienení podlaha príjemne chladí.

Efektivitu zvyšuje osadenie čidlami

 • Ďalší veľký bonus potom predstavuje osadenie tienenia špeciálnymi snímačmi, ktoré rozpoznajú, či je potrebné miestnosť kvôli nadmiere slnečných lúčov zatieniť či pri zatiahnutej oblohe pustiť do interiéru potrebné svetlo.
 • Užívateľ si pritom môže vybrať, či chce vďaka celkovej automatizácii naplno využiť možnosti pasívneho chladenia alebo sa uspokojí s možnosťou ovládať tieniacu techniku ​​na diaľku napríklad pomocou tabletu či chytrého telefónu. V takom prípade s ňou môže manipulovať prakticky odkiaľkoľvek.
 • Spoločnosť LOMAX ponúka vo svojom portfóliu vonkajších žalúzií hneď štyri typy lamiel v troch rôznych tvaroch. Zatiaľ poslednou novinkou je lamela Z70, ktorá oplýva najlepšími možnými vlastnosťami z hľadiska zatienenia, vďaka menšej šírke zároveň pôsobí jemnejším a luxusnejším dojmom.
 • Montáž vonkajšej tieniacej techniky je zároveň rýchla, jednoduchá, cenovo dostupná a zaistí pasívne chladenie bez akýchkoľvek ďalších nákladov. Pobyt v dome, kancelárii či byte tak bude aj pri extrémnych vonkajších teplotách zakaždým príjemný.