vrata2020

V horúčave prácu spríjemnia nápoje aj zatemnená kancelária

V horúčave prácu spríjemnia nápoje aj zatemnená kancelária

8.8.2016 - Viac ako tridsaťstupňové horúčavy postihujú čoraz častejšie v lete Slovenskú republiku. Čím teplejšie ale je, tým horšie podmienky bývajú na pracoviskách. Tak, ako je prirodzené v zime kúriť, musí zamestnávateľ v lete naopak zabezpečiť primerané ochladenie pracovného prostredia. Podľa vládneho nariadenia by sa v ňom totiž teplota mala pohybovať medzi 20 a 28 stupňov Celzia, na miestach so zvýšenou fyzickou náročnosťou práce dokonca ešte menej. Vysoké teploty spôsobujú nielen zvýšenú únavu a tým väčšie riziko pracovných úrazov, ale tiež priame zdravotné problémy ako bolesti hlavy, krvácanie z nosa, alebo nevoľnosť prechádzajúca do zvracania.

Nasledujúce tipy vám poradia, ako relatívne jednoduchými spôsobmi zabezpečiť, aby boli na vašom pracovisku optimálne tepelné a tiež svetelné podmienky. Taktiež svetlo má totiž na pracovnú výkonnosť nemalý vplyv.

Teplo a svetlo regulujte technikou

Najjednoduchší spôsob, ako nastaviť tepelné a svetelné podmienky v interiéroch, je pomocou moderných technológií. Je ale nutné ju využívať správne, inak situáciu nielen nezlepšia, ale v niektorých prípadoch ju môže dokonca ešte zhoršiť:

  • Pokiaľ možno vôbec nepustiť svetlo a teplo do interiéru. Na tento účel sa hodia vonkajšie žalúzie alebo rolety. Kým vonkajšie žalúzie dokážu odcloniť takmer 94% tepelnej energie slnečného žiarenia, interiérové ​​žalúzie odclonia iba približne 42%. Vonkajšia tieniaca technika tak pomáha výrazne šetriť náklady na prevádzku klimatizácie. Renomovaní výrobcovia navyše dbajú aj na to, aby nielenže nekazila vzhľad domu, ale naopak ho vylepšovala a dopĺňala.
  • Ďalšou možnosťou je nechať namontovať determálne okenné sklá alebo nalepenie špeciálnych fólií. Tie dokážu pohltiť veľké množstvo tepla súčasne so znížením svetelného žiarenia. Nalepenie je možné ako na úplne nové okná, tak dodatočne na už inštalované.
  • Tepelné podmienky v interiéroch je samozrejme možné doladiť pomocou klimatizácie. Rozdiely vonkajších a vnútorných teplôt by ale nemali presiahnuť 6 stupňov Celzia. Človek inak môže veľmi ľahko dostať tepelný šok, z ktorého vznikajú napríklad letné nádchy alebo v horšom prípade angína. Riziko ochorenia sa naďalej zvyšuje, keď je zamestnanec nútený často striedať chladné a horúce prostredia, napríklad pri početných pochôdzkach.

 

IMG_9581
IMG_9581

 

Pomôžu aj tekutiny alebo skrátenie pracovného času

Dobrý zamestnávateľ sa pozná podľa toho, že dokáže myslieť okrem teploty a svetla aj na ďalšie veci. Aj keď platné pracovné predpisy Slovenskej republiky nariaďujú zabezpečenie dostupnosti pitnej vody pre zamestnancov, existuje aj pár drobností, ako situáciu vylepšiť nad rámec zákonov a vyhlášok:

  • Pokiaľ ide o pracovisko, kde nie je technicky možné teplo odstrániť, majú zamestnanci nárok ešte na takzvané ochranné nápoje. Tie napríklad nesmú byť príliš sladené a mali by osviežiť.
  • Pri zvýšených teplotách je dobré zaviesť častejšie prestávky. Telo si pri nich oddýchne aspoň toľko, aby mohol človek v poriadku pracovať.
  • V prípade skutočne extrémnych horúčav je možné skrátiť pracovnú dobu, aby zamestnanci nemuseli pracovať v priebehu najteplejších hodín.

A opäť jedna rada na koniec. Právne predpisy Slovenskej republiky upravujú pracovné podmienky v horúcich dňoch individuálne podľa fyzickej náročnosti zamestnaní. Je preto dobré sa s nimi zoznámiť a dodržiavať ich. Prípadné sankcie za nedodržanie, alebo problémy spojené s kolapsom niektorého zo zamestnancov sú úplne zbytočné

 

 

 

 

IMG_9594
IMG_9594