vrata2020

Tradičné dvojkrídlové a rolovacie brány majú čo ponúknuť aj dnes.

Tradičné dvojkrídlové a rolovacie brány majú čo ponúknuť aj dnes.

Späť
Štítky:

3.10.2016 - Dlho platilo, že výber garážových brán bol obmedzený v podstate na dva druhy. Najrozšírenejší dvojkrídlový typ dopĺňali v menšej miere brány rolovacie. Dnes je situácia neporovnateľne lepšia. Najpopulárnejší variant predstavujú sekčné brány, druhý  posuvné brány. Napriek tomu sa v nasledujúcom článku zameriame na klasické dvojkrídlové a rolovacie brány. Aj oni totiž prešli dôkladným vývojom, prekonali nejedno zdokonalenie a dnes miesto nútenej voľby poskytujú dobré a moderné riešenie.

Rolovacie brány

  • Druh brán otváraný do priestoru nadpražia. Strop je teda ponechaný úplne voľný. K nemu je potom možné umiestniť napríklad závesné nosiče na autopríslušenstvo. Brány sú vďaka svojej konštrukcii vhodné aj do garáží, pri strope ktorých sú nosné časti domu alebo vodné či elektrické rozvody.
  • Medzi výhody patrí predovšetkým ľahká a rýchla montáž bez nutnosti zdĺhavých stavebných úprav. Ak je to nevyhnutné, možno brány  montovať aj zvonka garáže. Ich prítomnosť potom nezaberie ani centimeter.
  • Ich konštrukcia je veľmi jednoduchá a údržba vďaka tomu taktiež jednoduchá. Napriek tomu , ak sú kvalitné, poskytujú dobrú ochranu pred násilným vniknutím.
  • Podľa priania je možnosť namontovať pružinové či elektrické ovládanie. K ich otváraniu alebo zatváraniu je teda nutná buď veľmi malá, alebo dokonca žiadna fyzická námaha. Obsluha je vďaka tomu komfortná.
  • V prípade poškodenia niektorej z lamiel, napríklad pri kolízii s autom, je jej výmena tiež ľahkou záležitosťou.

 

Kout 01
Kout 01

 

Dvojkrídlové brány
 

  • K hlavným výhodám tohto druhu brán patrí veľmi jednoduchá konštrukcia a tým pádom aj údržba. Chúlostivejšie súčasti, ako napríklad vodiace lišty alebo koľajnice, tu úplne chýbajú.
  • Moderné produkty majú pevný a odolný hliníkový rám. Tým je zaručená dobrá ochrana pred zlodejmi, brány ale zároveň zostávajú ľahké. Ich obsluha tak nie je, na rozdiel od minulosti, zbytočne namáhavá.
  • Starostlivo navrhnuté výrobky majú uhol otvárania180 stupňov. Vďaka tomu je eliminovaná jedna z hlavných nevýhod starších verzií dvojkrídlových brán, teda obmedzené otváranie a následkom toho aj zložitý vjazd či výjazd z garáže.
  • Aj v tomto prípade možno ponechať voľný priechod pootvorením jedného z krídel.
  • Tradičná koncepcia je vhodná predovšetkým pre rekonštrukcie starších budov, kde si majitelia želajú zanechať ich pôvodný ráz. Vhodné sú ale aj pre novostavby.

 

 

 

slouka01
slouka01